Impresionuse: Humbi dy këmbët pas përplasjes, tani do garoj në Formula 3

Një pilot adoleshent, i cili kishte amputuar dy këmbët pas një përplasjeje, është gati të garojë në fundjavën e hapjes së Formula 3 të Britanisë.

loading...

Billy Monger ishte përfshirë në aksidentin vdekjeprurës dy javë përpara ditëlindjes së tij të 18-të vitin e kaluar, por ende ëndërron të konkurrojë në Formula 1. Më pak se 11 javë pas aksidentit, Monger i lindur nga Surrey ishte kthyer prapa rrotave në një makinë të adaptuar posaçërisht.

“Po pres që të konfirmohem për sezonin e mbetur së shpejti,” tha ai.

Monger do të drejtojë një makinë të përshtatur për të nga Tatuus Cosworth, me një gazin në timonin e tij dhe një pedale të vetme, të afruar te këmbët, e përdorur për frenim me këmbën e tij me proteza.

Ai filloi karting në moshën tetë dhe konkurroi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar para se të bashkohet me Kampionatin Britanik F4 në 2016.

Ai mori tre podiume dhe përfundoi i 12-ti në kampionat përpara aksidentit të tij gjatë një gare në Donington Park prillin e kaluar.

I quajtur "Billy Magjistari", 18-vjeçari ka marrë mbështetjen e pilotëve më të dekoruar të Britanisë, si Lewis Hamilton, ndërsa shoferi i Red Bull Max Verstappen dhe ish-kampioni britanik i botës Jenson Button gjithashtu dërguan mesazhe të mbështetjes.