Pochettino: Alli në shënjestër nga gjith !

Mauricio Pochettino dhe Roy Hodgson mbrojnë Dele Alli pas ndeshjes ku ai u akuzua per simulim në fitoren 1-0 kundër Crystal Palace.

Herrz Kane shënio golin e tij të 35 sezonal dhe të 150 në klub që përfundimisht të thyente mbrojtjen e Palacit, por nuk ishte ai por Alli në qenër të vëmendjes.

21 vjeçari u rëzua në zonë pas një kontakti minimal me portjerin Hennessey dhe kërkoi penallti pas ndërhyrjes se van Aanholt, ku dhe u konfrontuan.

Hodgson i cili i dha mundësin e debutimit Allit në perfaqsuesen angleze insistoi të mos i përgjigjet pyetjeve për simulimin e Alli.

Pochettino tha: "Ai është në shënjestër të të gjithve. Ne duhet të ndalojm të flasim shum për të që ti ndihmojm njerëzit, dhe fansat në lidhje me këtë.

"Ai është kompetitiv dhe luajti shumë mirë, por përsëri është në shënjester. Ai është një djal sçecial. Ai do të luaj, të tregoj kualitet. Ai nuk mërzitet për atë se qfar thonë njerëzit për të."

I pyetur për atë se a meritonte panallti, Pochettino tha: "Për mua të 2 rastet ishin penallti të pastra.

Ndërsa Hodgson tha: "Ai vetëm se u rrëzua. Mënyra se si ti shmangej mbrojtsve tanë ishte që të rrezohej. Nuk mendoj se ai shkoi për penallti.